Asfaltare și modernizare străzi în orașul Fundulea, judeţul Călărași

PRIMĂRIA  ORAŞULUI FUNDULEA

Str.Mihail Kogălniceanu, nr.18, judeţul Cǎlǎraşi; cod fiscal: 3797131

DESCRIEREA PROIECTULUI

Titlul proiectului: „Asfaltare și modernizare străzi în orașul Fundulea, judeţul Călărași”

Numele beneficiarului: UAT Orașului Fundulea, Județul Călărași

Numele programului: Programul Naţional de Dezvoltare Locală 2014 - 2020

Numele Autorităţii de Management: Ministerul Dezvoltării Regionale și Administraţiei Publice

Valoarea totală a proiectului : 18.793.147,39 lei

Valoarea finanţării nerambursabile :  de la bugetul de stat – 18.031.082,36 lei

Valoarea finanţării de la bugetul local : 762.065,03 lei.

Primăria Orașului Fundulea derulează în perioada 29.03.2019  –  28.03.2020  activităţile  proiectului „Asfaltare și modernizare străzi în orașul Fundulea, judeţul Călărași” conform Contractului de finanţare nr.972/20.02.2018

OBIECTIVUL GENERAL al proiectului constă în modernizarea a 32 de străzi cu o lungime de 10.785 ml în orașul Fundulea, judeţul Călărași.

Necesitatea și oportunitatea investiţiei sunt evidente, pentru îmbunătăţirea condiţiilor de circulaţie și în general asupra mediului, influenţând în mod pozitiv nivelul de trai al locuitorilor. Modernizarea străzilor în spaţiul urban duce la dezvoltarea economică și socială a zonei, având ca rezultat final îmbunătăţirea calităţii vieţii la oraș, în scopul atingerii cerinţelor de dezvoltare în spaţiul urban. Prin asfaltarea acestor străzi se asigură accesul civilizat al utilizatorilor indiferent de condiţiile meteorologice.

OBIECTIVELE SPECIALE ale proiectului constă în asfaltarea și modernizarea următoarelor străzi: Pinului, Salcâmilor, Alunului, Arţarului, Mesteacănului, Intrarea Socului, Teiului, Brândușei, Bujorului, Gorunului , Castanului, Viilor, Plopului, I.G.Duca, Cicoarei, Sulfinei, Busuiocului, Pelinului, Nalbei, Albăstrelelor, Grâului, Secarei, Secerișului, Orhideelor, Răsăritului, Cercetării, Independenţei, Progresului, Speranţei, Foișorului, Narciselor, Violetelor.

Proiectul asigură o nouă dimensiune a procesului de dezvoltare a localităţii

DESCRIEREA PROIECTULUI

În cadrul investiţiei se vor realiza:

• Lucrări de terasamente;
  • Montarea bordurilor;
  • Execuţia rigolelor carosabile;
  • Execuţia trotuarelor;
  • Execuţia bazinelor de retenţie ape pluviale;
  • Asternerea stratului de legătură;
  • Așternerea stratului de bază;
  • Asternerea stratului de uzură;
  • Realizarea de marcaje rutiere,
  • Montarea indicatoarelor rutiere, etc.

Proiect cofinanţat prin Programul Naţional de Dezvoltare Locală 2014 – 2020

Tags: